Přírodní koupací biotop

KOVALOVICE

V červnu 2007 bylo otevřeno v Kovalovicích pravděpodobně první přírodní koupaliště tohoto druhu v České republice. Biotop je součástí velkého rekreačního areálu v údolí Kovalovického potoka, který navazuje na hráz původní závlahové nádrže. Obecní areál s několika hřišti, mnoha hracími prvky a občerstvením s terasou je vyhledávaným cílem pro osvěžení od konce června do začátku září.

Nápad vybudovat koupaliště v údolí Kovalovického potoka, pod bývalou závlahovou nádrží, vychází z územního plánu z přelomu tisíciletí. Sokolovna stojící pod hrází totiž měla ve svém těsném okolí dostatek prostoru pro umístění většího sportovně rekreačního areálu. S budováním přírodního koupaliště, ve kterém čistotu vody na rozdíl od klasických koupališť zajišťují mikroorganismy a bakterie, se začalo v roce 2006.

Koupací biotop měl nejprve pouze dvě části. První část tvoří čtyři malé čisticí laguny nacházející se těsně pod hrází závlahové nádrže. Jejich štěrkové břehy jsou bohatě osázeny vodními rostlinami a vytvářejí vhodné podmínky pro život baterií a mikroorganismů. Právě ty se pak starají o čistotu vody v hlavní nádrži, která tvoří druhou část. Velká nepravidelná oválná nádrž je určena ke koupání. Je poměrně hluboká, aby pomohla k udržení kvalitní vody. Později byl biotop rozšířen o třetí vodní plochu. Pod velkou nádrží vznikl ještě samostatný dětský bazén, spíše brouzdaliště, s maximální hloubkou 1 m. I do něj voda proudí přes přírodní filtry.

Samotná barva vody je mírně nazelenalá, avšak bez zápachu a během letních měsíců má příjemnou teplotu. Koupání zpříjemňují také dřevěná mola vybudovaná kolem velkého bazénu. Pro návštěvníky je pod hlavní nádrží připravena velká travnatá plocha osázená stromy a zaručující stín. Po celé ploše jsou rozmístěny herní prvky pro děti: od klasického pískoviště po lanovky a trampolíny. Vedle sokolovny, ve které je umístěno sociální zázemí, sprchy a převlékárny, stojí stánky s drobným občerstvením. Bohužel pouze s nabídkou, která kopíruje českou koupališťovou klasiku – nanuky, pivo, limo, klobása, hranolky a smažák. Ke koupališti také patří travnaté a bezplatné parkoviště.

Výhod koupacích biotopů je několik. Investice a udržovací náklady jsou řádově nižší než u klasických bazénů čištěných chemií.

Výhod koupacích biotopů je několik. Investice a udržovací náklady jsou řádově nižší než u klasických bazénů čištěných chemií. Šetří se vodou, energiemi a chemikáliemi na čištění. Lépe zapadají do svého okolí. Ač v koupací části na živočichy nenarazíte, filtrovací část biotopu není žádné sterilní prostředí a drobní brouci, obojživelníci nebo vážky jsou tu vítanými návštěvníky.

Prozatím funguje v Čechách a na Moravě přes deset takových přírodních koupališť. Jejich počet narůstá každým rokem, a tak je jen otázkou času, kdy u nás budou přírodní koupací biotopy podobně hojně rozšířené jako například v Rakousku.

Přírodní koupací biotop byl zbudován za cca 5,5 mil Kč.