Lont

VELATICE

Zastaralý výraz „lont“ pochází z němčiny a označuje venkov. Obvykle jej používáme, když chceme popsat místo, kde žije prostý lid. Ovšem ve Velaticích tento stereotypní výraz dostal nový rozměr. Obec si ho zvolila jako neobvyklý název ještě neobvyklejší takzvané nedělní kavárny. Tu zřídila v prostorách rodinného centra na obecním úřadě.

I na vesnici mají lidé rádi dobrou kávu a čerstvé domácí dezerty. Právě proto přišel starosta Velatic Jan Grolich v roce 2017 s nápadem otevřít na nově zrekonstruovaném obecním úřadě kavárnu. Bylo nutné dobře zvážit provozní dobu celého podniku. Ve městě jsou kavárny obvykle otevřeny celý týden a v neděli zavřeny. Ve Velaticích udělali úplný opak a otevřeli pouze v neděli. Celotýdenní provoz by byl náročný a prostory náleží především rodinnému centru a jeho aktivitám. Stylová kavárna s terasou u dětského hřiště tak ožívá pouze jednou týdně v neděli od 14 do 18 hodin.

V nabídce má kvalitní kávu typu Arabica Sonnentor, v bio a fair trade kvalitě, připravovanou na profesionálním kávovaru s mlýnkem. Dezerty jsou od velatických cukrářek Barbory Daňkové a Hany Drozdové, jejichž cukrářské výrobny B-cake a Makronky od Hanky dodávají do Lontu různé druhy dortíků, cheesecaků, makronky a samozřejmě nejoblíbenější větrníky. Pro zpestření někdy objednávají i Brněnský frgál, zkoušeli i domácí pralinky. Celý sortiment doplňují domácí limonády – lontády –, vína, lahvové pivo nebo cider, tak jak je to dnes běžné. Podle sezóny se v nabídce objevují i různé speciality – například na podzim dýňové latté, v zimě perníčkové latté, v létě zmrzlina a ledová káva.

V Lontu panuje pohodová a neformální atmosféra.

V Lontu panuje pohodová a neformální atmosféra. Děti se můžou zabavit v dětském koutku nebo venku na hřišti, které patří k rodinnému centru. Dospělí si zase dopřát chvíli oddechu a vychutnat si svůj nápoj z upražených a rozemletých semen plodů kávovníku.

Ve Velaticích berou provozování nedělní kavárny více než jako podnikání, spíše jako službu občanům. Samozřejmě určenou nejenom pro místní, ale také i přespolním, kteří sem ve volný den zamíří. Lont je tak důkazem, že i na vesnici si lze užít příjemné posezení u kvalitní kávy.